Sh404SEF – nie boi się nowego rutera Joomla

Bonus: Na końcu artykułu znajdziesz kod rabatowy na komponent sh404SEF

Zapowiadany od dłuższego czasu nowy router adresów w Joomla trafił eksperymentalnie do wersji 3.8 i ma być stabilny już w Joomla 4. Od tego wydania każdy nowy serwis oparty na tym CMS może udostępniać swoje artykuły bez niewygodnego ID w adresie nie korzystając z dodatków SEF/SEO lub zabawy z ukrytym menu. Nie oznacza to jeszcze końca dodatków SEF dla Joomla bo komponent Sh404SEF potrafi usprawnić dużo więcej czynności związanych z SEO do których zwykle angażuje się wiele innych narzędzi od monitorowania błędów 404 do grupowego przekierowywania stron.

Adresy - podstawa pozycjonowania

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem złożonym a jedną ze składowych jest optymalizacja elementów witryny branych pod uwagę przy ocenie rankingowej. Wśród tych elementów adres miała zawsze duże znaczenie. Prawidłowo zbudowany jest fundamentem wiarygodności witryny dla ludzi i wyszukiwarek. Dobry adres daje pewne wyobrażenie co do treści do której prowadzi. Dlatego optymalizacja adresów to zazwyczaj pierwszy krok w walce o lepszą pozycję strony internetowej. Joomla daje użytkownikowi niewielką kontrolę nad wyglądem adresów. Mieliśmy co prawda możliwość włączenia przepisywania adresów oraz ich uproszczenia ale kiedy strona miała być pozycjonowana to grzebanie w pliku .htaccess było uciążliwą koniecznością. Sprawa komplikowała się w przypadku rozbudowanych komponentów. Tymczasem w Wordpress adresy od początku wyglądały dużo lepiej, chociaż trzeba dodać, że jego możliwości też ograniczały się do prostego bloga lub strony. Rozwiązaniem ułatwiającym optymalizację adresów URL są rozszerzenia dla Joomla, proste seo pluginy czy rozbudowane komponenty jak sh404SEF.

 

Sh404SEF – jeszcze długo będzie pomocny przy pozycjonowaniu stron na Joomla

Komponent sh404SEF już od pierwszych wersji Joomla pomagał zapanować nad adresami stron internetowych opartych na tym popularnym systemie. Jego funkcjonalność jest znacznie szersza i obejmuje praktycznie całą warstwę SEO związaną z generowanymi podstronami w serwisie internetowym. Z jednego miejsca mamy możliwość włączenia automatycznego tworzenia przyjaznych adresów, zarządzanie meta tagami, odnajdywanie duplikatów, wskazywanie stron kanonicznych, monitorowanie wystąpień błędów 404 oraz ich naprawę.

Zarządzaj duplikatami stron

W panelu Sh404SEF łatwo odnajdziemy strony o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, ich obecność pod wieloma adresami negatywnie wpływa na ocenę rankingową serwisu internetowego. Ten sam artykuł w Joomla może pojawiać się w takich lokalizacjach:

  • /optymalizacja/pozycjonowanie-stron-joomla
  • /blog/pozycjonowanie-stron-joomla

Google zaindeksuje wszystkie pozycje i tym sposobem strona internetowa z 15 artykułami będzie miała 70 pozycji w indeksie Google. W systemach CMS nie da się łatwo zapobiegać tworzeniu duplikatów ale z odpowiednimi pluginami da się zrobić przekierowania lub wskazać robotom właściwe strony.

Czy użytkownicy czasem nie błądzą na twojej stronie?

Diagnozuj błędy 404, odzyskaj utracone linki.

Zarządzanie błędami 404
Zarządzanie błędami 404

Prawdziwą moc Sh404SEF pokazuje w przypadku większych stron internetowych gdzie z jakiegoś powodu trzeba zmienić adresy. Przeniesienie serwisu na inna domenę czy reorganizacja struktury serwisu wiąże się z utratą ruchu. Przekierowanie 301 nie zawsze wystarczy, instrukcje w pliku .htaccess muszą być przemyślane i prawidłowo napisane – nie ma łatwego sposobu masowego przekierowania podstron. Dobrze skonfigurowany Sh404SEF potrafi wyłapać błędy 404 i automatycznie przekierować na odpowiednik nieistniejącej już strony w obrębie serwisu. Zebrane przez komponent wystąpienia błędów 404 są zgrupowane w tabeli z liczbą wywołań. W ten sposób można odzyskać utracone z powodu reorganizacji linki prowadzące do strony.


Ciekawostka

Z listy błędów 404 dowiemy się, że popularną stroną której użytkownicy nie mogą znaleźć jest strona wp-login.php. Zamiast witać ich piękną stroną 404 zadbajmy żeby trafili w odpowiednie miejsce.


Więcej możliwości komponentu Sh404SEF

Komponent jest przydatny w optymalizacji stron dla użytkowników zaawansowanych i tych mniej obeznanych z zagadnieniami optymalizacji stron internetowych. Wiele ustawień da się po prostu „wyklikać”. Jednym kliknięciem zadecydujemy czy strona ma być dostępna pod adresem z przedrostkiem www czy bez niego.

Dużo opcji przy tworzeniu przyjaznych adresów pozwala dobrać odpowiedni wariant dla założeń strategii SEO. Dla sklepu internetowego ścieżka adresu może zawierać kategorię a nawet podkategorie, specjalistyczny blog potrzebuje innej struktury.

Ciekawostką jest tworzenie krótkich linków przez komponent. Wystarczy wtedy do nazwy domeny dodać wygenerowany skrót.

 

Zależy mi na pozycji strony. Instalować czy nie instalować?

Kiedy pojawiła się informacja o wprowadzeniu lepszego rutera w Joomla pomyślałem, że zrezygnuję z instalowania dodatków pomagających w optymalizacji. Taki kombajn jak sh404SEF musi być dobrze skonfigurowany aby w pełni wykorzystać jego moc. Komponent już od uruchomienia zaczyna tworzyć przyjazne adresy co akurat w tym momencie traci na znaczeniu. Optymalizację niewielkich stron firmowych da się przeprowadzić włączając nowe opcje w Joomla, zwracając uwagę na podstawowe czynniki SEO na stronie i lekko modyfikując plik .htaccess. W przypadku dużych stron, portali internetowych, sklepów czy katalogów produktów kontrolę nad wieloma czynnikami wpływającymi na ocenę rankingową przejmuje właśnie sh404SEF.

Szybka odpowiedź:

Pozycjonujesz małą stronę internetową na Joomla? Włącz unowocześniony ruting adresów.

Pozycjonujesz sklep lub większą stronę na Joomla? Zainstaluj dodatek, przejmij kontrolę.

Planujesz przenieść lub przeorganizować strukturę strony opartej na Joomla? Zainstaluj szybko wyłapiesz gdzie błądzą twoi użytkownicy.

 

Możesz odebrać 20% zniżki na komponent, oto kod rabatowy.

KPWXJ-K87KL-WRJED

https://weeblr.com/joomla-seo-analytics-security/sh404sef

 

W listopadzie 2017 roku pojawiła się kolejna aktualizacja komponentu sh404SEF. Nowa wersja wprowadza grupowe zarządzanie linkami kanonicznymi oraz grupowe przekierowania, tym samym biegła znajomość reguł przekierowywania nie jest już potrzebna aby skutecznie dbać o pozycję strony.

 

 

Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice

Pomoc merytoryczna, opieka serwisowa, audyty stron

Każdy biznes wymaga zaangażowania, uwagi i ciągłego rozwoju, dlatego nie musisz znać się na tworzeniu stron internetowych. Pytaj. Możesz kontaktować się z nami przez telefon lub pocztę elektroniczną - odpowiadamy zazwyczaj tego samego dnia.