Photopea zamiast Photoshopa?

Photopea działa w przeglądarce użytkownika

Nie ma wątpliwości, że Photoshop to jedno z lepszych narzędzi z których korzystają twórcy grafiki, fotografowie oraz projektanci stron internetowych. Od czasu wprowadzenia nowej polityki udostępniania produktów w chmurze przez producentów oprogramowania wiele małych działających lokalnie firm i freelancerów musiało poszukać alternatywy dla programów graficznych. Nie każdy potrzebuje tak potężnych narzędzi jakie oferuje firma Adobe. Photopea jest darmową alternatywą umożliwiającą tworzenie i obróbkę obrazów nie tylko dla małych biznesów świadczących usługi na prowincji. Pasjonaci i początkujący powinni przyjrzeć się uważnie bo Photopea pozwoli im opanować warsztat bez płacenia miesięcznego abonamentu.

Photopea działa w przeglądarce na urządzeniu użytkownika. Nie wymaga instalowania specjalnych wtyczek. Po załadowaniu programu ze strony https://www.photopea.com/ można odłączyć się od internetu i pracować nad obrazem, plakatem czy projektem strony. Działa na każdym urządzeniu, ale wiadomo, że palcem trudno o precyzję.

"Photopea to zaawansowany edytor obrazów, który może współpracować zarówno z grafiką rastrową, jak i wektorową. Możesz go używać do prostych zadań, takich jak zmiana rozmiaru obrazów, a także do skomplikowanych zadań, takich jak projektowanie stron internetowych, tworzenie ilustracji, przetwarzanie zdjęć i wiele innych. " - na swojej stronie przekonuje producent aplikacji.

 

Czytaj więcej: Photopea - free image editor in your browser

 

Photopea i Photopea premium

Darmowa wersja programu ma dwa drobne ograniczenia. Historia cofnięć edycji obrazu ma tylko 30 kroków. Jest też pasek z reklamami po prawej stronie ekranu, poza tym korzystamy z pełnej funkcjonalności. To naprawdę niewielkie ograniczenie jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędności wynikające z pracy z darmowym oprogramowaniem. Wersja Photopea premium nie zawiera reklam, zmiany można cofać do 60 kroków wstecz. Na 90 dni za 10 dolarów można cieszyć się wersją premium. Przyznacie, że to niewiele za narzędzie w którym można zrobić większość tego co w programach komercyjnych.

Interfejs przypomina ten z Photoshopa. Mamy pasek narzędzi z lewej strony, obszar roboczy i pasek z warstwami. Photopea obsługuje obiekty inteligentne co znacznie usprawnia pracę przy złożonych projektach graficznych albo przy projektowaniu stron internetowych. Może dlatego w Photopea odnalazłem się lepiej niż w Gimpie.

Fotograficy będą zadowoleni z szerokich możliwości jakie oferuje aplikacja. Warstwy, maski, pędzle korygujące, stemple i łatki wszystko to co oferują programy komercyjne. Jak na dobre oprogramowanie przystało nie zabrakło samouczka i poradników. Z tym zestawem szybko nauczymy się obsługi i przejdziemy do bardziej zaawansowanych projektów. Często zdarza się, że muszę mieć coś "na szybko". Nie mam czasu na tłumaczenie albo rzecz jest tak błaha, że szkoda zawracać głowę zapracowanemu grafikowi.

Gotowe obrazy stworzone w Photopea są zapisywane na dysku. Pamiętać trzeba o nazywaniu projektów przed zapisaniem, zamkniecie przeglądarki powoduje utratę całej pracy. Eksportować pliki można do kilku formatów, całkiem sporo formatów Photopea też obsługuje. Nie zabrakło obsługi plików RAW i PSD oraz eksportu do SVG.

Projektowanie stron internetowych przy użyciu Photopea

Programy do obróbki grafiki pomagają w projektowaniu stron internetowych. Jak przetestować zestawienie kolorów, pary czcionek czy układ?

Szybki szkic strony internetowej w programie Photopea
Szybki szkic strony internetowej w programie Photopea

Photopea zawiera szeroką bazę wbudowanych, darmowych czcionek co znacznie ułatwia prace nad projektem strony. Są to gównie czcionki dostępne w Google Fonts dlatego przekładając makietę na funkcjonująca stronę mamy pewność, że czcionka jest sprawdzona. Dobrze dobrany font nadaje projektowi odpowiedniego klimatu.

Niezwykle pomocne w projektowaniu układu strony internetowej są siatki i linie pomocnicze z przyciąganiem obiektu. Utworzenie potrzebnej siatki linii pomocniczych zajmuje chwilę.

Photopea w mojej opinii

Naprawdę trudno opisać wszystkie funkcjonalności. Największą zaletą tego narzędzia jest jego dostępność na każde urządzenie w każdym miejscu i to bez instalacji. Oczywiście temu kto dobrze opanował Photoshopa braknie kilku rzeczy. Nie ma na przykład automatycznych akcji które ułatwiają obróbkę serii zdjęć w podobny sposób bez straty czasu nad każdym z osobna. Nie można też załadować własnych pędzli ale z każdą aktualizacją programu pojawia się coś nowego.

Po wpisaniu adresu www.photopea.com dostajemy potężne narzędzie graficzne za darmo, które spełni potrzeby wielu grafików, małych agencji reklamowych i projektantów stron internetowych.

Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice

Pomoc merytoryczna, opieka serwisowa, audyty stron

Każdy biznes wymaga zaangażowania, uwagi i ciągłego rozwoju, dlatego nie musisz znać się na tworzeniu stron internetowych. Pytaj. Możesz kontaktować się z nami przez telefon lub pocztę elektroniczną - odpowiadamy zazwyczaj tego samego dnia.