sobota, 11 kwiecień 2015 21:34

Joomla. Przewodnik optymalizacji Cz.1

  Na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania ma wpływ wiele czynników. Od niedawna tak, jak na początku istnienia wyszukiwarek, głównym czynnikiem rankingowym jest znów zawartość witryny. Przede wszystkim jakość treści, ergonomia i wygoda korzystania z zasobów strony, czas potrzebny na pobranie strony oraz dostępność strony na urządzeniach mobilnych. Straciły na znaczeniu linki, dzięki którym jeszcze niedawno można było wypchnąć marnej jakości strony na pierwsze pozycje list wyników wyszukiwania. Dopracowane, przydatne dla użytkowników treści publikowane na źle zaprojektowanych, przestarzałych, niefunkcjonalnych stronach pozostaną niedocenione. Poprawa kilku niezwykle istotnych parametrów stron wystarczy, aby dobra treść przyciągała nowych użytkowników. 

 

Nie ma pozycjonowania bez indeksowania

  Kiedy roboty wyszukiwarek nie mają dostępu do zasobów witryn, optymalizacja nie przyniesie efektów. Na ten stan wpływa kilka wewnętrznych czynników. Nie zawsze można to łatwo sprawdzić i zrozumieć przyczyny nieindeksowania stron. W tym wpisie pomijam kary i filtry nałożone na stronę przez Google, skupię się na tym, na co masz 100% wpływ. Zadbaj zatem o to, żeby twój serwis jak najlepiej zapisał się w indeksach wyszukiwarek. 

Jak sprawdzić czy strony się indeksują ?

Komendy wyszukiwarki Google

  Wpisując komendę site:www.twojadomena.pl w pasku wyszukiwarki Google sprawdzisz stan zaindeksowania swojego serwisu. Wszystkie, zapisane do tej pory w indeksie strony, zostaną wyświetlone. Brak wyników, albo zbyt skąpa liczba wyświetlonych podstron w stosunku do faktycznej liczby podstron serwisu oznacza problemy. Nie ma powodów do niepokoju, kiedy domena jest nowa; w innym przypadku trzeba szukać przyczyn pominięcia strony przez roboty wyszukiwarek.

Przydatne rozszerzenia przeglądarek - SEO Doctor

SEO Doctor sygnalizuje problemy z dostępnością strony dla robotów
SEO Doctor sygnalizuje problemy z dostępnością strony dla robotów

SeoDoctor to niezwykle pomocny dodatek do przeglądarki Firefox. Bez zaglądania na zaplecze Joomla, bez podglądania źródła strony dowiesz się najważniejszego w optymalizacji – czy twoja strona w ogóle daje się zaindeksować. Wystarczy rzut oka na pasek adresu przeglądarki, aby sprawdzić, czy strona blokuje dostęp robotom wyszukującym. Znaczek zakazu wjazdu to krytyczny problem z indeksowaniem. Kolory flag i procentowe wartości określają w przybliżeniu stopień optymalizacji strony.

Pozwól zaindeksować swój serwis

Indeksuj i podążaj za linkami - index, follow

  Podstawowa konfiguracja serwisu opartego na systemie CMS Joomla zakłada, że autor chce pokazać swoją stronę światu i zezwala na indeksowanie treści przez roboty wyszukiwarek. Pozwalają na to ustawienia instrukcji dla robotów indeksujących w konfiguracji globalnej serwisu. Zmiana ustawień w sekcji „opcje metadanych” na „nie indeksuje, nie indeksuj wskazywanych przez odsyłacze” ma zastosowanie dla wszystkich stron serwisu. W podglądzie źródła strony (Windows, CTRL+U) zobaczymy wtedy meta znacznik oznaczający brak zgody na indeksowanie strony przez roboty wyszukiwarek.

<meta name="robots" content="noindex, nofollow" />

Podobne ustawienia w Joomla można zastosować osobno dla każdej strony, stron kategorii, ale też strony głównej. Dobrą praktyką jest wykluczenie z indeksowania stron logowania oraz stron z regulaminami i tych, które nie mają merytorycznej wartości dla użytkowników serwisu.

Google nie widzi Twoich obrazów! - plik robots.txt

  Na początek - sprawdź. W pasku adresu przeglądarki wpisz adres swojej strony a za nim po znaku „/” robots.txt (www.twojadomena.pl/robots.txt). Zobaczysz kilka wierszy, interesują nas te zaczynające się od „Disallow:”. Jeśli zobaczysz instrukcję Disallow: /images, i zależy ci na tym żeby Twoje obrazy pojawiały się w wynikach wyszukiwania grafik - czytaj dalej.

User-agent: *
Disallow: /administrator/
Disallow: /cache/
Disallow: /components/
Disallow: /images/  < w tym obszarze optymalizacja strony nie przyniesie efektów
Disallow: /includes/
Disallow: /installation/
Disallow: /language/
Disallow: /libraries/
Disallow: /logs/
Disallow: /media/
Disallow: /modules/
Disallow: /plugins/
Disallow: /templates/
Disallow: /tmp/

Standardowy plik robots.txt w Joomla

Plik robots.txt zawiera instrukcje dla robotów wyszukiwarek, których części serwisu nie powinny indeksować. W Joomla plik robots.txt zabrania robotom dostępu do folderów z plikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie serwisu. Domyślnie blokuje on również katalogi /images oraz /media tak ważne dla serwisów publikujących unikatowe zdjęcia i pliki multimedialne. W efekcie Twoje zdjęcia stają się jedynie ozdobą artykułu, nie sprowadzają użytkowników do strony, bo Google i tak ich nie widzi. Na nic wtedy techniki optymalizacji grafik, opisywanie alternatywne i cały content marketing!

Podczas 4 JUG Silesia (28.03.2015) Wojciech Klocek wspomniał, że w kolejnych wydaniach Joomla plik robots.txt będzie ulepszony.

 Czy grafiki się zindeksowały łatwo sprawdzić w przeglądarce Chrome. Na sprawdzanym zdjęciu ze strony wystarczy kliknąć PPM > wyszukaj tego obrazu w Google. Efektem tego działania powinna być krótka lista ze stronami zawierającymi właśnie ten i podobne obrazy. Brak Twojej strony na tej liście, z dużą pewnością, oznacza brak zgody na indeksowanie grafik. Jeśli Twoje unikatowe zdjęcie widnieje na liście jako zawartość innej strony to znaczy, że ktoś je sobie użyczył – za Twoją zgodą lub bez niej.

Sprawdzamy czy Google zaindeksowało nasze grafiki
Sprawdzamy, czy Google zaindeksowało nasze grafiki

Dowiedz się więcej o wyszukiwaniu obrazem.

http://www.google.com/insidesearch/features/images/searchbyimage.html

Kij ma dwa końce - plik .htaccess

  Chociaż dobrze skonfigurowany plik .htaccess może przynieść dużo dobrego dla serwisu internetowego (serwery apache), to może być również źródłem trudnych do zdiagnozowania problemów.

W Joomla „włączenie” pliku daje możliwość zastosowania prostych adresów, wystarczy odznaczyć odpowiednią opcję w konfiguracji globalnej serwisu. Ręczne ustawienie daje dodatkowe możliwości takie, jak preferowany adres z lub bez przedrostka www, blokowanie adresów IP, blokowanie spamerskich domen odsyłających, ochronę przed niektórymi atakami, blokady geograficzne, przekierowania.

Blokady, zwłaszcza geograficzne, mogą blokować nie tylko użytkowników ale i roboty indeksujące. Wyłączenie widoczności strony użytkownikom spoza Polski wykluczy ją z indeksu większości wyszukiwarek. W takim przypadku narzędzia diagnostyczne nie zasygnalizują błędów.

W Joomla niektóre rozszerzenia poprawiające bezpieczeństwo umożliwiają stosowanie różnych blokad. Stosuj blokady rozważnie, bo ten kij ma dwa końce.

Mapa strony – plik sitemap.xml

  Obok plików .htacces i robots.txt na serwerze powinien znaleźć się też plik sitemap.xml. Nie ma on wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ale pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę serwisu. W procesie optymalizacji serwisu plik mapy strony pełni funkcję gońca informującego roboty wyszukiwarek o nowych stronach, aktualizacjach na stronie. Plik trzeba samodzielnie wygenerować i przesłać do głównego folderu witryny, a następnie w narzędziach Google dla webmasterów wskazać mapę. 

Plik mapy XML nie jest mapą strony dostępną dla odwiedzających, nie przedstawia struktury serwisu w postaci uporządkowanych linków do głównych części. 

 

 W następnych częściach zajmiemy się optymalizacją i przyspieszaniem witryn opartych na CMS Joomla. Przypomnę zasady SEO, pokażę jak wyrwać stronę z czerwonego pola w teście szybkości stron.   

 

Powrót do góry